Jetsurf Factory Team Scores Victory in Germany

 

 

On the 2nd of July, the Motoskate crew and the Jetsurf Factory Team went to the Onsra race in Germany, to support their fellow motoskaters and to help the growth of this up and coming e-sport. Motor skate racing is relatively new and that is why it is important to band together as a community, and to attempt to become more mainstream.

Jan Skorepa, who’s the ace racer for Jetsurf Factory racing, managed to win 1st place in the category Open, where all kinds of modifications are allowed. His 4×4 beast of a board left the competition scrabbling. And on top of winning the competitive Open category, he ended up taking 2nd place in the Street Category, which is a more conservative class. The boards can’t be modified and have to be a two wheel drive only.

Another talented racer for Jetsurf Factory, Vasek Hrubý, fought very hard in the Street Category and placed an incredible 1st position. And on top of that, he also stood on the podium again in the category Open, where he finished 3rd. 

 

Druhého července se skupina Motoskate spolu s Jetsurf Factory Team vydala na závody Onsra v Německu, aby podpořili německé skejtaře a napomohli růstu tohoto rozvíjejícího se e-sportu. Závody motorových skateboardů je relativně nový sport a proto je důležité držet pospolu jako komunita a pokusit se prosadit se do mainstreamu. 

Závodnímu esu továrního týmu Jetsurf Janu Skořepovi se podařilo vyhrát první místo v kategorii Open, ve které jsou povoleny všechny modifikace prken. Jeho závodní bestie s pohonem na všechna čtyři kola zanechala konkurenci daleko v závodním poli. A jako by to nestačilo, Honza uloupil i 2. místo v konzervativnější kategorii Street. Tato prkna nemohou být nějak upravována a musí mít pouze náhon na dvě kola. 

Další takový talentovaný závodník, patřící pod vlajku Jetsurf, je Vašek Hrubý. Svým bojem se v kategorii Street umístil na skvělém 1. místě a také dojel na krásném 3. místě v kategorii Open.